AME40-24S277VZ-STD
Mfr.Part #
AME40-24S277VZ-STD
Manufacturer
Aimtec
Description
AC/DC CONVERTER 24V 40W
Manufacturer :
Aimtec
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
Current - Output 1 :
1.67 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
84%
Features :
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting Type :
DIN Rail
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Power (Watts) :
40W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Voltage - Isolation :
4 kV
Voltage - Output 1 :
24V